Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fcht

Published: 26.08.2014

V příštím roce oslavíme 95. výročí zahájení výuky výbušinářských věd v Československu. Průkopníkem v tomto oboru u nás byl profesor Cyril Krauz, tehdy vedoucí Ústavu technologie látek výbušných, silic, pryskyřic, kaučuků a laků a trhací techniky na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství v Praze (nynější VŠCHT Praha).

Po přestěhování výuky do Pardubic v roce 1953 Ing. Dr. Josefem Seifertem začalo živoření této specializace. I když se tehdejší vedoucí katedry technologie zvláštních výrob, profesor Jaroslav Pantoflíček, snažil sebevíc, podařilo se mu jako prorektorovi Vysoké školy chemicko-technologické Pardubice (VŠCHT) v letech 1956 – 1959 připravit a zahájit výstavbu Pavilonu zvláštních výrob v Doubravicích, ale katedra v něm dostala jen malou část posledního poschodí. Střelecký areál nebyl vůbec dobudován a následně k 31. prosinci 1965 byla katedra zrušena péčí tehdejšího vedení VŠCHT Pardubice.

Od krize k antiteroristickému kontraktu

Profesoru Pantoflíčkovi a tehdejšímu vedení Výzkumného ústavu průmyslové chemie (VÚPCH) v Explosii se také nepodařilo vyvolat zřízení výbušinářského pracoviště na Akademii věd, i když Československo bylo v té době významným exportérem výbušin, zbraní a munice. Katedra byla obnovena až v roce 1986 díky docentovi Borisovi Vetlickému (původně byl dlouholetým ředitelem VÚPCH), nicméně v roce 1995 zažila těžkou personální krizi odchodem tří docentů do důchodu a tří odborných asistentů do privátního sektoru.

Dalším těžkým znevýhodněním pracoviště výbušin byla a je absence licence pro obchodování s vojenským materiálem, takže se nemůže podílet na mezinárodních a zahraničních projektech, pokud tyto nejsou zadány přes ministerstvo obrany anebo pokud se netýkají antiteroristické aktivity. Zatím se na ústavu řeší jeden významný antiteroristický kontrakt Evropské komise, ale zahraniční projekty by mohly přivést i zahraniční studenty.

Úspěchy, semináře a jméno ve světě

Přes uvedené problémy nynější výbušinářské pracoviště na Ústavu energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické není ve světě neznámé. Vedle publikační aktivity to jsou především mezinárodní semináře „New Trends in Research of Energetic Materials (NTREM)“, které jsou již stabilně zařazeny do mezinárodního kalendá&#x...