Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_0789a_177911_178042.jpg

Published: 20.01.2022

V sobotu 15. 1. 2022 se náhle ve věku 95 let uzavřela životní pouť profesora Antonína Tocksteina. Odešel člověk, jehož jméno bylo po dlouhou dobu spjato s Katedrou fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Učitel, který vychoval několik generací fyzikálních chemiků. Uznávaný vědec, jehož práce zásadním způsobem ovlivnily vývoj fyzikální chemie jako vědního oboru.

Profesor Antonín Tockstein vystudoval chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a svou disertační práci z oboru elektrochemie dokončil roku 1950 na Ústavu fyzikální chemie Univerzity Karlovy v polarografické laboratoři profesora Heyrovského. Po krátkém působení v Praze odešel v roce 1954 na Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Zde byl jeho výzkum zaměřen především do oblasti elektrochemie a od poloviny 60. let pak do oblasti reakční kinetiky. Od roku 1960 profesor Tockstein po dlouhou dobu vedl katedru fyzikální chemie. Jeho velkou zásluhou je, že se mu podařilo v krátké době podstatně zlepšit úroveň výuky fyzikální chemie i vědecko-výzkumné práce a přivést a vychovat postupně řadu pracovníků, kteří v této činnosti úspěšně pokračovali.

Profesor Tockstein je autorem řady skript a učebnic, např. „Fyzikální chemie - metody pro sledování tvorby produktů" (1978), „Fyzikální chemie I a II" a „Základy fyzikální chemie" (více vydání). Jako vysokoškolský učitel přednášel zcela novým a do té doby neobvyklým způsobem založeným na matematickém a fyzikálním zdůvodnění (odvozování) jednotlivých jevů a metod a nikoliv na jejich pouhém popisu. Proto si studenti profesora Tocksteina pamatují zejména jako náročného učitele, který vyžadoval znalosti diferenciálního a integrálního počtu na úrovni, která je pro dnešní studenty již těžko představitelná. Přesto v roce 1980 v úvodu  svých skript „Základy fyzikální chemie“ studentům píše „…výpočtové části jsou prováděny na některých místech velmi podrobně vzhledem k poměrně malé početní obratnosti studentů…“

V roce 1973 obhájil profesor Tockstein doktorskou disertaci DrSc. s názvem „Bezproudové křivky potenciál-čas a jejich použití v reakční kinetice“ a roku 1980 získal titul vysokoškolského profesora. V tehdejším Československu byl spoluzakladatelem oboru chemických oscilací.

Profesor Antonín Tockstein se navždy zapsal do kroniky života Univerzity Pardubice jako mimořádná osobnost. Byl vynikající vysokoškolský učitel, který se rozhodujícím způsobem zasloužil o vybudování Katedry fyzikální chemie na Univerzitě Pardubice a o její vzestup na současnou pedagogickou a vědeckou úroveň.

Za kolektiv Katedry fyzikální chemie
Libor Čapek a Alena Komersová
foto Milan Reinberk