Odborné zaměření
Odborné zaměření oddělení je vzhledem k nutnému multidisciplinárnímu pojetí ochrany a tvorby životního prostředí složeno z několika základních směrů, mezi něž patří především:
- Vývoj nových analytických metod detekce a stanovení kontaminantů v nejrůznějších složkách životního a pracovního prostředí.
- Zpracování výsledků analýz znečišťujících látek z hlediska jejich možných toxikologických či ekotoxikologických dopadů.
- Ve spolupráci s Oddělením chemického inženýrství vývoj nových technologických postupů, chemicko-inženýrských metod a aparátů pro omezení úniků polutantů do složek životního prostředí.
- Studium problematiky ekologické stability krajiny, rozvoj geografických informačních systémů a posuzování vlivů antropogenní činnosti na životní prostředí.
Podrobněji viz Věda a výzkum
Stručná historie
Každý absolvent specializace ochrana životního prostředí je plnohodnotně vzdělaným inženýrem chemie. Toto vzdělání je však výrazně rozšířeno v oboru ochrany a tvorby životního prostředí a to nejen z hlediska chemických výrob, ale i z hlediska aplikace, využití a možných dopadů chemických látek ve všech sférách lidské činnosti.
Rozsah jeho znalostí a dovedností však pokrývá i problematiku nakládání s odpady, odpadními vodami a plynnými emisemi nejrůznějšího charakteru. Absolvent by měl rozpoznat možné dopady znečišťujících látek na zdravotní stav obyvatelstva i celého ekosystému, orientovat se v doporučených limitních hodnotách xenobiotik apod. Rozšířeny jsou i znalosti v oblasti potřebné legislativy, hygieny, bezpečnosti a zdravotnické, ekonomické a environmentální problematiky. Důraz je pochopitelně položen i na dokonalou orientaci v současných informačních systémech problematiky ochrany životního prostředí.
Takto profilovaný absolvent oddělení ochrany životního prostředí může hledat své uplatnění jako klasický absolvent chemické fakulty, tedy v chemickém a potravinářském průmyslu či odpovídajících ústavech, ale navíc může zastávat i odpovědná vedoucí místa spojena s problematikou tvorby a ochrany životního prostředí v libovolných podnicích a společnostech, výzkumných pracovištích a kontrolních laboratořích nejrůznějšího charakteru, stejně tak jako v orgánech státní správy všech stupňů apod.