Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 25.06.2025

Zástupci Mezinárodního evaluačního panelu v červnu zavítali na Univerzitu Pardubice. Návštěva byla součástí národního hodnocení výzkumných organizací. Hodnocení podle Metodiky VŠ2025+ kombinuje kvantitativní a kvalitativní přístup a jeho cílem je přispět ke zvyšování kvality a mezinárodní konkurenceschopnosti českých vysokých škol.

Vysoké školy jsou hodnoceny v pěti modulech (M1 – M5). Hodnocení vybraných výsledků (M1) a výzkumné výkonnosti (M2) se provádí každoročně. Všech pět modulů je pak komplexně posuzováno jednou za pět let prostřednictvím Mezinárodního evaluačního panelu. On-site visit, tedy návštěva přímo na místě, je důležitou součástí tohoto procesu a doplňuje písemné podklady o osobní zkušenost panelistů s akademickým a výzkumným prostředím dané vysoké školy. Výsledky této části hodnocení se promítnou do celkového hodnocení výzkumného prostředí na univerzitě.

Panel vedený prof. Miroslavem Červinkou z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové tvoří odborníci z různých vědních oblastí, z českých i zahraničních institucí. Seznam všech členů panelu je k dispozici na webu univerzity: www.upce.cz/en/upce/international-evaluation-panel-2025.

Během bohatého třídenního programu se uskutečnila řada setkání s vedením univerzity, děkany a proděkany všech sedmi fakult. Jednotlivé fakulty představily své výzkumné aktivity a zapojily se do diskusí zaměřených na Modul 3 (Společenská relevance). Diskuze k Modulu 4 (Viabilita) se zaměřila zejména na doktorské studium, jeho reformu, financování, nabídku doktorských programů v angličtině a mentoringový program. Podpora doktorandů je pro univerzitu dlouhodobou prioritou. 

V rámci Modulu 5 (Strategie a koncepce) byly představeny strategie a vize univerzity, financování výzkumu a vzdělávání, systém datových skladů, strategický plán a důraz na kvalitní a respektovanou vědecko-výzkumnou a tvůrčí činnost. Diskuze k modulům M3–M5 doplnila prezentace Centra transferu technologií a znalostí, které představilo komplexní systém podpory pro komercializaci výsledků výzkumu, správu duševního vlastnictví, vznik spin-off společností a spolupráci s aplikační sférou.

Panel navštívil také vybraná výzkumná pracoviště – tým prof. Michala Holčapka na Fakultě chemicko-technologické, Výukové a výzkumné centrum v dopravě v Doubravicích, Fakultu elektrotechniky a informatiky, Centrum materiálů a nanotechnologií (CEMNAT), výukový operační sál Fakulty zdravotnických studií a ateliéry Fakulty restaurování v Litomyšli.

Tato návštěva představuje důležitý milník v procesu národního hodnocení. Členové panelu ocenili otevřenost a připravenost všech součástí univerzity k diskusi i kvalitu prezentovaných výzkumných aktivit,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Součástí programu byla také prezentace strategického záměru univerzity v oblasti vědy a výzkumu, přístup k internímu hodnocení výzkumné činnosti a využití analytických nástrojů pro řízení výzkumu. Panelisté diskutovali i personální politiku a systém podpory mladých vědeckých pracovníků. Zazněl rovněž důraz na orientaci univerzity na vysoce kvalitní a respektované vzdělávání, které je nedílnou součástí její dlouhodobé strategie. Samostatný blok byl věnován studentům, kteří s panelisty otevřeně diskutovali o svých zkušenostech se studiem, zapojením do výzkumu i mezinárodními mobilitami.

Published: 24.06.2025

Studentky a studenti Univerzity Pardubice přivezli první cenné medaile z letošního ročníku Českých akademických her v Ostravě. 

Dařilo se plavcům, v disciplíně 50 metrů motýlek vybojoval zlatou medaili Albert Moc. V ženské kategorii pak Hana Kochwasserová obsadila třetí místo v disciplíně 100 metrů prsa.

Výjimečný výkon předvedli studující v disciplíně pohybové skladby. Za své vystoupení byli tanečníci oceněni zlatými medailemi.

České akademické hry se konají od 23. 6. do 27. 6. v Ostravě a tradičně nabízejí bohatý program v řadě sportovních disciplín – od atletiky a plavání, přes míčové a raketové hry až po individuální sporty. Na prestižní sportovní akci mezi sebou soupeří studenti českých vysokých škol.

Děkujeme sportovcům za skvělou reprezentaci Univerzity Pardubice a držíme pěsti i v dalších dnech her.

Published: 23.06.2025

Zvažujete vědeckou dráhu, chcete se věnovat výzkumu a rozvíjet se v inspirativním akademickém prostředí? Právě teď je ideální čas podat přihlášku!


Co můžete studovat?

Například Analytickou chemii, Biochemii, Organickou technologii, Povrchové inženýrství, ale i spoustu dalších atraktivních čtyřletých programů, které najdete na webu studuj.upce.cz
Podejte přihlášku do 10. srpna 2025. Přijímací zkoušky se uskuteční v září 2025.


Doktorát navíc budete studovat s jistotou stabilního příjmu!

Podmínky studia se totiž díky novele vysokoškolského zákona mění. Nově mají všichni studenti doktorského studia v prezenční formě akademického roku 2025/2026 nárok na garantovaný měsíční čistý příjem ve výši 25 000 Kč.


Jak začít?

Jednou z podmínek příjímacího řízení je souhlas potenciálního školitele s návrhem tématu disertační práce. V případě, že svého školitele ještě nemáte, neváhejte kontaktovat garanty studijních programů nebo svého vedoucího diplomové práce.

Published: 18.06.2025

Profesoru Jiřímu Málkovi byla udělena Stříbrná medaile MU za přínos k rozvoji a šíření dobrého jména Masarykovy univerzity. Z rukou rektora MU prof. Martina Bareše ji převzal při tradičním akademickém obřadu ve Velké aule Karla Engliše na Právnické fakultě MU.

Prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., emeritní rektor Univerzity Pardubice, se řadu let podílel na organizaci výzkumu v ČR v rámci Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Komisi pro hodnocení výzkumných organizací a ukončených programů, a Grantové agentury ČR. Pracuje jako recenzent pro řadu mezinárodních odborných časopisů. V letech 2006-2010 a 2018-2021 vykonával funkci rektora Univerzity Pardubice, působil též jako místopředseda České konference rektorů a usiloval o rozvoj spolupráce s MU a s domácími institucemi. V letech 2022-2024 byl viceprezidentem celosvětové odborné společnosti International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry, kde nyní působí v poradním sboru. Návrh na udělení Stříbrné medaile MU je za prohlubování spolupráce tuzemských institucí s MU a za významný přínos pro rozvoj vědy a vysokého školství.

Foto: archiv MU

Published: 16.06.2025

V Pardubicích si letos připomínáme významné výročí. Je tomu přesně 75 let od založení Vysoké školy chemicko-technologické na jejíž bohatou historii dnes navazuje Fakulta chemicko-technologická UPCE. A právě na půdě fakulty jsme s obrovskou radostí, a historicky poprvé, přivítali bezmála 900 absolventů napříč generacemi, kteří si k nám našli cestu, aby s námi toto jubileum oslavili. 

Děkujeme vám všem za úžasnou vlnu nadšení, energie a hrdosti, kterou jste s sebou přinesli a za všechny vaše velmi pozitivní ohlasy! Váš obrovský zájem o setkání se spolužáky nás nesmírně potěšil a zároveň byl velkou odměnou za naše několikaměsíční úsilí. 

Pro návštěvníky byl připraven například retro koutek plný fotografií z historie fakulty, unikátní časová osa se jmény více než 14 000 absolventů doplněná o historické události, historická videa či chemický fotokoutek.

Oficiální program odstartovalo slavnostní zahájení v Posluchárně Jana Palacha za účasti vedení fakulty. Úvodní slovo zaznělo z úst děkana prof. Ing. Petra Němce, Ph.D., poté proběhla diskuse tří významných osobností: emeritního rektora UPCE prof. Ing. Miroslava Ludwiga, CSc., emeritního rektora UPCE prof. Ing. Jiřího Málka, DrSc. a prof. Ing. Ladislava Tichého, DrSc.

Ocenění převzali také nejstarších absolventi fakulty, mezi nimiž nechyběl absolvent ročníku 1954. Následovaly prohlídky fakulty a jednotlivých pracovišť, včetně areálu v Doubravicích a prostor dřívější VŠCHT na náměstí Čs. Legií. Vše pak vyvrcholilo společným posezením u dobrého jídla a pití přímo před budovou fakulty.

Věříme, že jste si tento den u nás naplno užili! Připomeňme si ho nyní v několika fotografiích.

foto/text 
Milan Reinberk

Published: 13.06.2025

Vedení FChT UPCE i její zaměstnanci chtějí být připraveni pro případ nenadálých zdravotních problémů či úrazů svých studentů a kolegů, a proto se zapojili do sebevzdělávacích kurzů poskytování první pomoci.

V červnu 2025 pořádá Fakulta chemicko-technologická UPCE sérii kurzů první pomoci pro své zaměstnance. Pěti kurzů, které proběhnou v kampusu na Stavařově a v areálu fakulty v Doubravicích se zúčastní více než 120 zaměstnanců fakulty. Součástí kurzů, které zajišťuje profesionální záchranář s dlouholetou praxí, je nejen teoretická příprava, ale i praktický nácvik různých situací. 

První kurz proběhl dne 9.6.2025 a 20 zaměstnanců fakulty se dozvědělo, jak postupovat při zástavě oběhu, úrazových stavech v podobě popálenin, zlomenin či vdechnutí cizího tělesa anebo při neúrazových stavech v podobě intoxikace, kolapsu či záchvatových stavů. Měli si také možnost vyzkoušet nepřímou srdeční masáž a použití defibrilátoru. 

Další kurzy pak proběhnou ve dnech 11., 13., 24. a 25. června.

Děkujeme všem zaměstnancům za účast na kurzech a věřme, že nabyté znalosti a zkušenosti nebudou muset využívat příliš často.

Published: 13.06.2025

Třináctý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Prvenství si vybojoval Filip Kořínek ze ZŠ Letovice. Druhý se umístil Daniel Horák ze ZŠ a MŠ Krčín, třetí pak Adolf Staffa ze ZŠ a MŠ Želechovice nad Dřevnicí.

Finálové klání mladých talentů hostila Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. Utkalo se tam 42 nejúspěšnějších žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé republiky, kteří se probojovali z původních více než 23 tisíc soutěžících.

Finále prověřilo nejen znalosti účastníků, ale i jejich dovednosti v laboratoři. O výsledném pořadí rozhodl součet bodů z obou částí. Finalisté si kromě samotné soutěže vyzkoušeli, jaké je to být studujícím vysoké školy. Poobědvali v univerzitní menze, navštívili špičkově vybavené laboratoře a zúčastnili se netradiční ukázky z oblasti molekulární gastronomie a mixologie s ochutnávkou výsledných produktů.

„Finalisté prokázali velkou dávku talentu a nadstandardních vědomostí, které je opravňují k tomu, aby se chemie stala jejich studijním zaměřením. Věřím, že po maturitě se k nám mnozí z nich vrátí, aby na naší fakultě završili své vzdělání,“ uvedl prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. 

Nejlepší soutěžící si odnesli atraktivní ceny – notebooky, chytré hodinky, mobilní telefony či outdoorové kamery. Prvních pět finalistů zároveň získalo příslib stipendia v hodnotě 108 000 Kč, pokud se v budoucnu rozhodnou pro studium na pořádající fakultě Univerzity Pardubice.

Výjimečnou pozornost si vysloužil devítiletý Matěj Vaník ze ZŠ Palachova Brandýs nad Labem, který se jako nejmladší účastník v historii soutěže probojoval až do celostátního finále, přestože je teprve žákem čtvrté třídy. V těžké konkurenci deváťáků dokázal obsadit krásné 19. místo a má velké ambice. Více se dozvíte v reportáži Petra Brzka na TN.cz.

foto Milan Reinberk
FChT UPCE

Published: 13.06.2025

Zábavné pipetování, konstrukční kvíz, umělecké techniky restaurování a mnohem více si vyzkoušeli návštěvníci Vědecko-technického jarmarku na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Vědu na dotek připravilo všech sedm fakult Univerzity Pardubice. Tradiční akce opět přilákala davy zvědavců všech věkových kategorií. 

Vysokoškolští popularizátoři zavedli zájemce do tajemství mikrosvěta, nechyběly 3D modely ani vědecké hádanky. Malí vědátoři se mohli procházet starověkým chrámem ve virtuální realitě. Jarmark tak přinesl nejen zajímavý pohled na různé podoby vědy, ale zároveň inspiroval mladou generaci k touze po poznání a vzdělávání.

Published: 10.06.2025

S radostí oznamujeme, že soutěž o originální grafický návrh pro vstupní vestibul Fakulty chemicko-technologické úspěšně skončila! Děkujeme všem studentům, kteří se do soutěže zapojili a podělili se s námi o své kreativní vize. 

Sešlo se nám opravdu mnoho zajímavých návrhů a pro porotu bylo těžkým úkolem, aby vybrala jeden jako vítězný. Snahou bylo zapojit studenty do tvorby nových, společných prostorů fakulty a vytvořit tak možnost pro seberealizaci a prezentaci individuálního pojetí zvolené tématiky. Zadáním soutěže tedy bylo vytvořit velkoformátovou grafiku, která osobitým způsobem propojí tématiku chemie s uměním a vyzdobí prosklenou stěnu ve vstupním foyer naší fakulty. 

Porota, složená z děkana fakulty prof. Ing. Petra Němce, Ph.D., tajemníka Ing. Martina Šprynce, vedoucího katedry polygrafie a fotofyziky doc. Ing. Tomáše Syrového, Ph.D. a autora návrhu interiéru Ing. Arch. Tomáše Meda, Ph.D., rozhodla po pečlivém zvážení všech návrhů takto:

  • 1. místo a odměnu 10 000 Kč získal Dominik Kostka
  • 2. místo a odměnu 7 000 Kč si odnesla Johana Martinková 
  • 3. místa a odměny 5 000 Kč získaly Alena Kuťáková a Kateřina Kopecká

Vítězný návrh bude zdobit stěnu ve vstupní části vestibulu Fakulty chemicko-technologické UPCE a věříme, že bude inspirací pro všechny, kteří fakultu navštíví.

Ještě jednou gratulujeme vítězi i ostatním oceněným a děkujeme všem zúčastněným za jejich úsilí a kreativitu!
 

foto|text
Milan Reinberk

Published: 08.06.2025

S velkou radostí jsme v sobotu 7. června prožili historicky 1. Sraz absolventů Univerzity Pardubice. Setkání s vámi, sdílení vzpomínek a sledování vašich životních a profesních cest pro nás bylo skutečně inspirující.

Děkujeme vám za účast, pozitivní atmosféru a energii, kterou jste do tohoto dne vložili. Věříme, že jste si den užili stejně jako my a těšíme se na další společná setkání.

Srazem to nekončí, zveme vás do našeho absolventského programu. Zůstaneme ve spojení a navíc můžete využívat výhodné slevy u lokálních podniků a institucí.


Hledají se bývalé spolužačky a spolužáci! 

Nepátrá se právě po vás? Přečtěte si inzeráty absolventů.


Podcast UPCE On Air

Zhlédněte záznam z dopolední debaty hostů prof. Ladislava Koudelky a dr. Dominika Štursy.