Published: 07.07.2025
Spolupráce Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice se základními školami pokračovala naplno i ve školním roce 2024/2025. Naši demonstrační laboratoř navštívili žáci ZŠ, kteří si zde pod vedením lektorky Ing. Hanky Doušové, Ph.D., mohli vyzkoušet experimenty, jež běžná školní výuka obvykle nenabízí, a zažít chemii jako obor plný logiky, souvislostí a překvapivých objevů.
Během návštěv si žáci osvojili široké spektrum základních laboratorních technik a dovedností, přičemž každé cvičení bylo koncipováno tak, aby bylo zároveň naučné i poutavé. Vyzkoušeli si práci s laboratorním nádobím a nejrůznějšími pomůckami, vážení i přesné měření objemů pomocí pipet a byret. Rozpouštěli a ředili roztoky, měřili teplotu, určovali a upravovali pH, aby lépe pochopili jeho praktický význam. Součástí výuky byla také práce s plynovým kahanem nebo používání chladicích lázní.
Velký důraz byl kladen na separační a čistící metody – žáci si prakticky osvojili destilaci prostou se sestupným chladičem, extrakci kapalina–kapalina, filtraci za atmosférického i sníženého tlaku nebo rušenou krystalizaci. Nechyběly ani základy odměrné analýzy v podobě titrace a zkoumání reaktivity alkalických kovů s vodou či alkoholy.
Součástí programů bylo také například objevování neviditelného světa pomocí UV záření, které tak přiblížilo princip fluorescence (luminiscence). Zajímavým zpestřením byly také plamenové zkoušky a ukázky pyrotechnických směsí. Všechny tyto aktivity doprovázely atraktivní demonstrační experimenty s efekty barev, ohně nebo mlhy vytvářené kapalným dusíkem či suchým ledem, jež podněcovaly zvědavost a podpořily zájem žáků o chemii.
V letošním školním roce se do programu zapojily základní školy z Pardubic (ZŠ npor. Eliáše, ZŠ Studánka, ZŠ Pardubice Polabiny I, Družstevní), Chrudimi (ZŠ Školní náměstí), Slatiňan, Litomyšle, Cerekvice nad Loučnou, Vrchlabí (ZŠ Školní), Týniště nad Orlicí, Kolína, Svitav (ZŠ Sokolovská) a z Prahy (ZŠ generála Františka Fajtla).
Všem zapojeným pedagogům děkujeme za důvěru a spolupráci.
Cílem těchto aktivit je přiblížit dětem svět chemie formou, která je srozumitelná, podnětná a motivující. Věříme, že i tato zkušenost může být pro žáky důležitým krokem k hlubšímu zájmu o přírodní vědy a technické obory a těšíme se v dalším školním roce na viděnou!
Ing. Hana Doušová, Ph.D.
lektorka