Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

62491148_2364889007118445_3863380287421415424_o_2364889000451779_132784.jpg

Published: 13.06.2019

Sedmý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Králem mladých chemiků se stal Robin Dočekal ze ZŠ Letovice. Letovická základní škola tak obhájila své loňské prvenství a její žáci v soutěži dokázali zvítězit již potřetí.

V úterý 11. června 2019 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo žákovské mistrovství republiky v chemii. Celostátní finále největší chemické soutěže přivítalo 39 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z krajských kol.

„Celkem soutěžilo téměř 18 000 žáků osmých a devátých tříd, což je bezmála o tři tisíce více než loni. Stále rostoucí účast ukazuje, že chemie se pro mladé lidi opět stává velmi atraktivním oborem,“ uvedl děkan pořádající fakulty Petr Kalenda. „Dnešní finalisté jsou intelektuální elitou své generace a mají všechny předpoklady k tomu, aby se po maturitě stali našimi studenty. O takto talentované jedince má naše fakulta velký zájem, protože jim dokáže nabídnout ideální podmínky pro další odborný růst. Věřím, že s mnohými finalisty se za pár let potkám jako s našimi studenty, stejně jako s řadou jejich předchůdců. Naším největším společným úspěchem ale bude, pokud si maximum soutěžících vybere chemii jako předmět svého studia a budoucího zaměstnání,“ dodal profesor Kalenda.

Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil 75 minutový písemný test, praktické dovednosti pak laboratorní práce ve fakultních laboratořích. Nejlépe si vedl Robin Dočekal ze ZŠ Letovice, který se stal pomyslným králem mladých chemiků pro rok 2019.

„Na soutěž jsem se připravoval už od osmé třídy a moc jsem si přál, abych v ní uspěl. Dnešním vítězstvím se mi splnil velký sen. Chemie je mým největším koníčkem a chtěl bych se jí věnovat i do budoucna. Rád bych ji jednou studoval právě na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice,“ svěřil se nejlepší mladý chemik.

Ten převzal z rukou rektora Univerzity Pardubice Jiřího Málka notebook a od děkana pořádající fakulty Petra Kalendy příslib přiznání stipendia ve výši 48 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice. Na druhé příčce se umístil Michal Jílek ze ZŠ Masarykova Polička, který si odnesl dron a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč. Třetí místo obsadil Jonathan Sandtner ze ZŠ Otická Opava, který převzal jako cenu chytré hodinky a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč.

Oceněno bylo všech 39 finalistů. Ceny předávali zástupci významných chemických společností, které se na podpoře soutěže podílely, představitelé státních orgánů a akademické sféry. Žáci, kteří se umístili na prvních pěti místech, získali i Cenu děkana FChT UPa - příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.

Za úspěchy nejlepších žáků stojí především jejich učitelé, proto se uznání dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Hana Nečasová ze ZŠ Letovice, která k vítězství přivedla již třetího žáka své školy, obdržela od ředitelky odboru vysokých škol MŠMT Karolíny Gondkové čestné uznání. Eva Spilková ze ZŠ Masarykova Polička získala tutéž cenu od prorektorky Univerzity Pardubice Andrey Koblížkové a Lucii Lykové ze ZŠ Otická Opava k úspěchu popřála kancléřka Univerzity Pardubice Lucie Kašková. Děkan pořádající fakulty udělil oceněným učitelům také Bronzovou pamětní medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za zvyšování zájmu žáků o studium chemie.

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků byly oceněny i osobnosti, které se výrazným způsobem zasloužily o popularizaci soutěže i oboru. Stříbrnou medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za zásluhy v oblasti propagace a popularizace chemie získal člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za školství Bohumil Bernášek, personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková a ředitel Střední průmyslové školy chemické Jan Ptáček.

Finálový den nabídl také pestrý zábavně-vzdělávací doprovodný program. Pro učitele si naše pořádající fakulta připravila přednášku se zaměřením na využití léčiv, pro rodiče poutavou exkurzi v prostorách nejmodernějších laboratoří a pro žáky i dospělé ukázky efektních pokusů.

Součástí finálového dne byla i výstava dětských výtvarných prací s chemickou tematikou MDVV Lidice. Kromě výtvarných děl mohli učitelé zhlédnout také soubor krátkých filmů věnovaných chemii a vybrat nejlepší snímek, který byl oceněn zvláštní Cenou děkana FChT - „Chemickým Oskarem“. Skleněný odlitek ve tvaru srdce, symbolizující motto fakulty „Život je chemie“, vytvořili podle návrhu Oldřicha Jiskry studenti SUPŠS Železný Brod.

Vyvrcholení doprovodného programu patřilo science show známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha, který si diváky podmanil interaktivním vědeckým představením plným zábavy, poznání a překvapivých momentů s tématem šíření a vnímání zvuku.

Blahopřejeme všem finalistům k jejich úžasnému úspěchu, kterým účast mezi 40 nejlepšími mladými chemiky v České republice bezesporu je, a přejeme spoustu dalších skvělých zážitků na poli vědy, chemie a jejího poznávání. Těsíme se na další, v pořadí již osmý ročník soutěže v roce 2020, kdy naše fakulta opět přivítá finalisty soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.

Více fotek na našem facebooku

Článek: Zvuková ohnivá show a chemický oskar doplnily finálový den "Mladého chemika"

zdroj: mladychemikcr.cz