dsc245191220.jpg

Published: 31.01.2024

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice umožnila v předešlých 4 semestrech seniorům a ostatním zájemcům absolvovat Univerzitu třetího věku s názvem „CHEMIE PRO ŽIVOT“. Pro velký zájem o tento typ studia byl v pondělí 29. 1. 2024 odpoledne nově otevřen další blok přednášek, který poběží 2 roky. Účastníků se přihlásilo o něco více než v předchozím bloku, a to 43.

Druhý cyklus zahájila svou přednáškou s názvem „Pevné lékové formy s řízeným uvolňováním léčiva“ proděkanka FChT pro vnější vztahy doc. Ing. Alena Komersová, Ph.D., která studenty seznámila s možnostmi formulace pevných lékových forem s řízeným uvolňováním, jejich výhodami, ale také s možnými riziky při jejich špatném užívání. V závěru se zmínila také o možném využití 3D tisku ve farmaceutické technologii.

Druhá část letošního prvního setkání patřila „umělému oplození“. O odbornou a poutavou přednášku se postaral Mgr. Milan Bartoš, který dlouhodobě působí v Centru asistované reprodukce SANUS v Pardubicích. Přednáška s názvem „IVF – revoluce v umělém oplození nebo nutnost pro zachování lidského rodu?“ vyvolala řadu společenských i etických otázek a velmi živou diskusi mezi zúčastněnými.

Věříme, že v dalším nachystaném programu tomu nebude jinak.

Těšíme se na další společné studijní chvíle při objevování nových poznatků!

za tým U3V
Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D.
foto Milan Reinberk