Co je chemické inženýrství
Encyklopedia of Science and Technology (The McGraw-Hill -1994) popisuje chemické inženýrství jako:
"Inženýrský obor, který je zaměřen na projekci a provozování podniků chemického, potravinářského a farmaceutického průmyslu, ropných rafinérií apod. V těchto odvětvích chemičtí inženýři pracují ve výrobě, výzkumu, projekci, při vývoji procesů a výrobků, při průzkumu trhu, shromažďování technických údajů, prodeji, a téměř vždy je najdeme i ve vrcholovém managementu. Chemické inženýrství patří společně s elektro, stavebním a strojním inženýrstvím mezi čtyři nejrozšířenější inženýrské obory".

Vědecko-výzkumná činnost oddělení
Vědecko-výzkumné zaměření katedry a v současné době oddělení se v průběhu vývoje měnilo v závislosti na jejím personálním obsazení i na způsobu řízení vědecko-výzkumné činnosti. Velká pozornost byla věnována míchání, tlakovým ztrátám při proudění tekutin, absorpci, intenzifikaci výměny tepla, směšování kapalin a toku nenewtonských kapalin. V současné době je vědecké bádání oddělení soustředěno především do dvou hlavních oblastí:
- výzkum membránových separačních procesů
- studium toku nenewtonských kapalin vrstvami částic.
Studiem membránových separačních procesů se pracoviště oddělení zabývá od roku 1983. První fáze výzkumu byla zaměřena na testování membrán pro mikro- a ultrafiltraci, reverzní osmózu a difúzní dialýzu a popis mechanizmů tlakových membránových procesů a difúzní dialýzy. Ve spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě a univerzitami v Toruni a ve Wroclawi (Polsko) získalo pracovistě tehdejší katedry v akademickém roce 1992/1993 na dobu tří let finanční prostředky od Evropského společenství určené pro rozvoj membránových procesů v zemích střední a východní Evropy. Tohoto projektu se zůčastnilo i dalších šest univerzit ze zemí Evropského společenství. Udělením grantu z programu TEMPUS, dalších čtyř grantů Grantové agentury ČR a zapojením katedry do výzkumného záměru Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice „Nové perspektivní chemické materiály a technologické procesy“ byla zhodnocena více jak desetiletá práce kolektivu katedry, který v současnosti representuje jeden z nejucelenějších týmů zabývajících se problematikou membránových procesů v České republice.
Začátkem roku 2003 byla na základě dohody mezi MEGA, a.s., Stráž pod Ralskem a Univerzitou Pardubice ustavena Společná laboratoř membránových procesů MEGA, a.s. a Univerzity Pardubice. Jejím cílem je zajistit lepší dostupnost a využitelnost unikátních přístrojů a zařízení a zlepšit vazby na průmyslovou a podnikovou sféru. Lze předpokládat, že tímto krokem tak byly vytvořeny lepší podmínky pro další rozvoj membránových procesů u nás.
Program experimentálního studia toku nenewtonských kapalin vrstvami částic navazuje na problematiku řešenou v této (pro katedru a již tradiční) oblasti v minulém období. Cílem studia je stanovení vlivu vlastností systému (především reologických vlastností kapaliny) na základní inženýrské charakteristiky toku kapaliny vrstvami částic. Výsledky jsou využívány pro ověření teoretických modelů proudění a pro formulaci predikativních rovnic charakteristik proudění jako jsou např. tlaková ztráta, prahová rychlost fluidace, expanze fluidní vrstvy, pádová rychlost částice a rychlost usazování souboru částic apod. Vybavení oddělení dynamickým rotačním reometrem umožňuje i užitečnou spolupráci v oblasti reometrie nátěrových hmot, polymerních lepidel apod. např. s ústavem SYNPO Pardubice a v oblasti reometrie asfaltů s Paramo Pardubice.
V souvislosti s vědecko-výzkumnou činností oddělení je třeba se zmínit i o spolupráci s výzkumnými a výrobními podniky, např. BIOTECH, a.s., Praha, EiIDOS, s. r. o., Zlín, EKOL, s. r. o., Ledeč nad Sázavou, GREEN-TECH, a.s., Valašské Meziříčí, MEGA, a.s., Stráž pod Ralskem, MIKROPUR, a.s., Hradec Králové, OSTAKOLOR, a.s., Pardubice, PARAMO, a.s., Pardubice, SYNPO, a.s., Pardubice, VÚOS, a.s., Pardubice-Rybitví, W.P.E., a.s., Praha, SYNTHESIA, a.s., Pardubice. Tato spolupráce umožňuje nejen lepší poznání problematiky průmyslové praxe, ale i získání potřebných finančních prostředků.
Něco z historie
Katedra chemického inženýrství Univerzity Pardubice vznikla jen několik let po založení VŠCHT v Pardubicích, v roce 1954. Její první vedoucí, prof. RNDr. Antonín Pilař, kterého lze právem označit za zakladatele a průkopníka chemického inženýrství v Pardubicích, byl postaven před úkol vybudovat katedru, do níž byly v poměrně krátké době začleněny kromě chemického inženýrství i další obory. Bylo třeba vynaložit velké úsilí při zajišťování výuky v základním předmětu i při zajišťování učebních pomůcek a laboratorních prostor pro výuku studentů oboru „Chemické inženýrství“ založeného v roce 1962, jehož první absolventi ukončili studium v roce 1964.