Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fcht

Centrem výzkumu a výuky makromolekulární chemie a technologie polymerů, nátěrových hmot, chemických vláken, zpracování dřeva, papíru a celulózy je na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek (ÚCHTML). 

Jak to začalo

Polymerní materiály a chemie polymerů byly studovány na nově založené vysoké škole VŠCHT Pardubice v podstatě od samého počátku, neboť již v roce 1953 mohli studenti vstupující do čtvrtého ročníku studia volit tři studijní směry, které přímo souvisely s polymerními materiály: plastické hmoty, barvy, laky a syntetická vlákna a zároveň i volněji související obor chemická technologie textilu.

Nově založená vysoká škola byla umístěna do budovy bývalé průmyslové školy v Pardubicích na náměstí Čs. legií

Nově založená vysoká škola byla umístěna do budovy bývalé průmyslové školy v Pardubicích na náměstí Čs. legií

Prvním vedoucím katedry plastických hmot se tehdy stal doc. Ing. Dr. Jan Mečíř a zakládajícím členem této katedry byl i žák prof. Otto Wichterleho, doc. Ing. Vladimír Čermák, CSc.

Zakladatelem druhého studijního směru - Katedry nátěrové hmoty byl prof. Ing. Dr. Josef Rožan, které nastoupil na VŠCHT v roce 1954. Prof. Rožan založil v Praze během 2. světové války výzkumný ústav nátěrových hmot a položil základy vědeckého přístupu k řešení problematiky nátěrových hmot u nás. Jeho příchod na vysokou školu, kde setrval 10 let až do odchodu do důchodu, byl významný pro dlouhodobou orientaci katedry i nynějšího ústavu. 

O založení tehdy zcela nového oboru syntetických vláken se zasloužil doc. Ing. František Kebl, DrSc. Výuku této specializace zpočátku zajišťovala samostatná Katedra technologie chemických vláken, při jejím vedení a budování doc. Kebl využil bohaté zkušenosti získané u firmy Baťa, při studijním pobytu v USA i při zakládání vláknařských závodů jako nového průmyslového odvětví v poválečném Československu. Po smrti doc. Mečíře v roce 1954 se doc. Kebl ujal vedení obou původně samostatných kateder, které do roku 1960 existovaly pod názvem Katedra technologie makromolekulárních látek a textilu.

            V počátku existence katedry plastických hmot byla pozornost věnována především radikálovým polymeracím a termosetům. Výuku zajišťovali i význační externí odborníci (např. technologii plastických hmot od roku 1955 přednášel Ing. Jaromír Šňupárek st., CSc). Z hlediska řešené tématiky byla velmi zajímavým obdobím první polovina 60. let, kdy byly na katedře studovány Zieglerovy-Nattovy katalytické systémy pro syntézu syndiotaktického polypropylenu koordinační polymerací. Tato problematika byla na katedře zavedena na základě dlouhodobé stáže tehdejšího jejího pracovníka Ing. Jaroslava Švába, CSc. u prof. Natty a představovala v té době velmi moderní směr. Katedra v této době (od roku 1960) nesla název Katedra technologie plastických hmot a zajišťovala ve svých třech odděleních výuku tří specializací (plastické hmoty, barvy, laky a chemická vlákna). Vedoucím katedry byl v tomto období prof. Ing. Karel Friml, který byl později po určitou dobu současně i vedoucím Katedry chemické technologie textilu. 

Katedra technologie plastických hmot získala prostory v nové části VŠCHT

Katedra technologie plastických hmot získala prostory v nové části VŠCHT

Jak to pokračovalo

V roce 1966 bylo na základě další reorganizace vyčleněno oddělní chemické technologie vláknitých materiálů a název katedry se změnil na Katedru technologie makromolekulárních látek a v roce 1967 se vedoucím katedry stal prof. Ing. Dr. Josef Mleziva, DrSc.

prof. Mleziva byl vedoucím katedry v letech 1967–1987

prof. Mleziva byl vedoucím katedry v letech 1967–1987

Po jeho příchodu byla problematika katedry orientována na lakařská pojiva, reaktoplasty a kompozitní materiály. V oblasti vědecko-výzkumné činnosti byla pozornost věnována především alkydovým a epoxidovým pryskyřicím a nenasyceným polyesterům. Po roce 1990 krátce vedl katedru doc. Ing. Vladimír Čermák, CSc. a od roku 1991 až do roku 2008 byl vedoucím katedry a později zřízeného Ústavu polymerních materiálů prof. Ing. Jaromír Šňupárek, DrSc., který přišel na VŠCHT z Výzkumného ústavu syntetických pryskyřic a laků, nynějšího Synpo a.s. Pardubice. V letech 1992-1999 byl současně prvním děkanem Fakulty chemicko-technologické nově vznikající Univerzity Pardubice. Studovaná problematika pracoviště se tehdy rozšířila o studium emulzní polymerace a syntézu disperzních pojiv pro ekologické, vodou ředitelné systémy a nátěrové hmoty a o studium nových typů kompozitních materiálů. Rozvíjela se rovněž úzká spolupráce s ÚMCH AVČR a zejména se Synpo a.s. Pardubice, kde byla zřízena Společná laboratoř charakterizace polymerů, rozvíjela se spolupráce jak při řešení grantových projektů, tak při výchově studentů. 

Společná laboratoř analýzy a hodnocení polymerů

Oddělení nátěrových hmot bylo orientováno na formulace nátěrových hmot a na výzkum vlastností ochranných nátěrů. Výzkum byl zaměřen na typy nátěrových hmot se speciálními vlastnostmi pro náročná použití. Po odchodu prof. Rožana do důchodu v roce 1966 navázali na jeho práci doc, Ing. Jiří Tomš, CSc. a doc. Ing. Jaroslav Jarušek, CSc. 

Doc. Jarušek později v letech 1987–1990 působil jako vedoucí katedry. Dnes jsou syntetizovány nové ekologické pigmenty pro organické povlaky a nátěrové hmoty, core-shell pigmenty, pojiva a aditiva se zaměřením na dosažení maximální odolnosti povrchových úprav v korozním prostředí. Jsou připravovány a studovány nanočástice a testovány vodivé polymery pro ochranné povlaky a nátěry. Je prováděn výzkum katalyzátorů a antioxidantů pro nátěrové hmoty. Na výzkum doc. Jaroslava Jaruška, CSc., navázal ve své práci prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., který zdokonalil a zahájil nový výzkum v dalších perspektivních oblastech týkající se nátěrových hmot a organických povlaků.  

            Po řadě změn v administrativním uspořádání pracovišť na bývalé VŠCHT, zabývajících se makromolekulární chemií, různými polymerními materiály i textilní chemií byl v roce 1997 vytvořen Ústav polymerních materiálů (ÚPM) se třemi odděleními – Oddělením syntetických polymerů a pryskyřic, Oddělením nátěrových hmot a organických povlaků a Oddělením vláknitých materiálů a textilní chemie. V roce 2009 vznikl, spojením Katedry dřeva a ÚPM, Ústav Chemie a technologie makromolekulárních látek (ÚCHTML). V roce 2008 se velká část FCHT přestěhovala do nových prostor Univerzitního kampusu v Polabinách.

Nový areál FCHT v Polabinách - Cihelně

Nový areál FCHT v Polabinách - Cihelně

Včera, dnes a zítra

ÚCHTML je dnes garantem výuky řady předmětů zabývající se problematikou polymerních materiálů. Na ÚCHTML vedle bakalářských a inženýrských specialistů v oborech Technologie výroby a zpracování polymerů a Organické povlaky a nátěrové hmoty je vychovávána řada doktorandů v oboru Povrchové inženýrství. Spolupráce se Synpo a. s., dřívějším Výzkumným ústavem syntetických pryskyřic a laků v Pardubicích, je pro ÚCHTML významná, neboť studenti si mohou v rámci společného pracoviště doplňovat praktické znalosti v oblasti analýzy a hodnocení vlastností polymerních materiálů. Ústav poskytuje servisní služby v oblasti hodnocení fyzikálně-mechanických vlastností polymerů a kompozitních materiálů, vláken, textilních materiálů a hodnocení nátěrových hmot. Ústav spolupracuje s mnoha významnými firmami v oblasti problematiky polymerních materiálů a také s akademickými pracovišti, především Ústavem makromolekulární chemie AV ČR. 

Pedagogové dnešního Ústavu polymerních materiálů dlouhou řadu let aktivně pracují v České společnosti chemické, ve které již v roce 1968 založili Odbornou skupinu pro nátěrové hmoty, pryskyřice a pigmenty. Jsou též znovuobnoviteli Spolku textilních chemiků a koloristů, původně založeného již v roce 1908, kde pracovali do roku 1993 ve Svazu vědeckotechnických společností jako Odborná skupina pro vlákna a textilní chemii. ÚCHTML je tak dnes sídlem Odborné skupiny pro nátěrové hmoty, pryskyřice a pigmenty ČSCH, která je členem mezinárodní asociace pracovníků v tomto oboru FATIPEC a Univerzita Pardubice je rovněž sídlem Spolku textilních chemiků a koloristů. Ústav organizuje nebo odborně zaštiťuje velké konference - konferenci Pigmenty a pojiva a setkání textilních chemiků TEXCHEM.

            Dlouholetá vědecká a technologická práce pracovníku předchozích kateder a nynějšího ÚCHTML je obsažena ve velkém počtu publikací, udělených patentů, výzkumných zpráv, skript, učebních textů i knižních monografií i realizovaných výrobků a technologií. Důkazem vědecké a technické erudice dřívějších a současných pracovníků ústavu jsou udělené granty GAČR, FRVŠ, MPO, TAČR a evropské projekty, které ústavu přinášejí finanční prostředky. Teoreticky i technologicky zaměřený Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek byl, je a určitě bude i v dalším období platnou součástí FCHT Univerzity Pardubice.

  Zdroje:

  • 50 let chemického vysokého školství v Pardubicích, vydala FCHT Univerzity Pardubice v roce 2000
  • Přednáška: Historie výzkumu a výuky polymerů na VŠCHT Pardubice a FCHT Univerzity Pardubice – J. Šňupárek, M. Večeřa, PMA Smolenice 2023