Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fcht

Na Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek (ÚCHTML) je prováděn výzkum v oborech, které jsou v některých aspektech v rámci České republiky unikátní. Ústav se kromě vědecko-výzkumné činnosti podílí na výuce Fakulty chemicko-technologické ve všech stupních studia, v bakalářském, navazujícím magisterském i v doktorském studiu. ÚCHTML vznikl v roce 2009, kdy se k Ústavu polymerních materiálů (ÚPM) připojila Katedra dřeva, papíru a celulózy. ÚCHTML je v současné době členěn na dvě oddělení. Jsou to Oddělení nátěrových hmot a organických povlaků (ONHOP) a Oddělení syntetických polymerů, vláken a textilní chemie (OSPVTCH). Oddělení dřeva, celulózy a papíru zaniklo v roce 2024 a bylo začleněno k OSPVTCH. Výzkum materiálů na Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek je zajišťován na těchto dvou odděleních v oblastech, které jsou dány původním vědecko-výzkumným zaměřením pracovišť a jejích pracovníků, ale současně se v některých aspektech zkoumaných oblastí vzájemně prolínají a doplňují. Do výzkumu jsou zapojeni studenti všech typů studia v rámci výzkumných projektů.

        Vědecko-výzkumná činnost na ÚCHTML je zaměřena především na materiálový výzkum. V souladu s výzkumem nejen evropským, ale i celosvětovým, je věda a výzkum směrována na oblast makromolekulárních a nadmolekulárních struktur určených pro modelování organicko-anorganických kompozitních a hybridních systémů. Na danou problematiku výzkumu, kterým se obě pracoviště zabývají, bylo přiděleno mnoho grantů od poskytovatelů jako je GA ČR, TA ČR, NAKI, AV ČR, MSM a MPO. 

Konkrétní výzkum materiálů na našem ústavu je prováděn v oblastech makromolekulární chemie, technologie a zpracování polymerních a kompozitních materiálů, chemie organických povlaků, vláken, textilní chemie, papíru a celulózových materiálů. V současné době náš ústav klade velký význam na problematiku převádění výsledků vědy a výzkumu do průmyslové praxe.

        Věda a výzkum na ONHOP je orientován na oblast zahrnující konstrukční a stavební materiály (antikorozní nátěrové hmoty) a materiály určené pro medicinální aplikace. Oddělení se zabývá konkrétně těmito oblastmi experimentálního výzkumu: formulací nových nátěrových hmot a organických povlaků, ochranou materiálů před korozním napadením, povlaky pro zvýšení ochrany a funkčnosti těchto materiálů, úpravou povrchů snižující bakteriální napadení, cílenou povrchovou úpravou částic pigmentů a plniv, syntézou a katalytickým působením organokovových sloučenin a koordinačních sloučenin přechodných kovů pro autooxidaci oxidačně zasychajících pojiv.

        Věda a výzkum na OSPVTCH zahrnuje studium různých typů polymerů (termoplasty, reaktoplasty, elastomery) a kompozitních materiálů. Oddělení se konkrétně zabývá těmito oblastmi experimentálního výzkumu: polymerační a polykondenzační reakce, vodouředitelné disperze, problematika lepidel a tmelů, polymerně vázané antidegradanty, vývoj a technologie kompozitních materiálů, tvorba funkční vrstvy zabezpečující hojení ran, modifikace krytů ran ze staplových mikrovláken z kyseliny hyaluronové a jejich derivátů, syntézy biologicky odbouratelného chelatačního tenzidu a sloučeniny pro povrchovou úpravu textilních materiálů.

        Když byl americký profesor makromolekulární vědy Eric Baer (*1932) jednou dotázán skupinou laiků, k čemu je prakticky užitečný jeho obor, odpověděl, že je základem šesti velkých průmyslových odvětví, kterými jsou: výroba a zpracování plastů, gumárenský a pneumatikářský průmysl, výroba fólií a obalů, výroba kompozitních materiálů, výroba nátěrových hmot, pryskyřic a lepidel a výroba syntetických vláken. K tomu bychom dnes mohli ještě přiřadit speciální polymery pro elektrotechniku elektroniku, strojírenství, stavebnictví, zemědělství, polygrafii, zdravotnictví a mnoho dalších oblastí. (Převzato: http://archiv.otevrena-veda.cz/users/Image/default/C1Kurzy/Chemie/33raab.pdf)..