Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

16587321_1098429893596909_2318492687613767147_o_184031.jpg

Získali jsme nový projekt

Díky naší kolegyni Ing. Kláře Melanové, Dr. se naše pracoviště bude v následujících třech letech spolupodílet na řešení projektu "Optimalizace protonové vodivosti v zirkoničitých metaloorganických sítích pomocí periferní substituce porfyrinových ligandů". Hlavním řešitelem tohoto projektu je Ústav anorganické chemie, v.v.i. (Mgr. Jan Hynek Ph.D.) a poskytovatelem je Grantová agentura České republiky.

Poskytovatel: Grantová agentura České republiky

Trvání: 2023- 2025

Pracoviště: Fakulta chemicko technologická, Společná laboratoř chemie pevných látek jako spoluřešitel (Klára Melánová)

Hlavní řešitel: Ústav anorganické chemie, v.v.i. (Mgr. Jan Hynek Ph.D.)

Cílem projektu je vývoj protonově vodivých MOFů založených na beta-substituovaných porfyrinových ligandech a zirkoničitých uzlových bodech. Projekt kombinuje strukturní variabilitu porfyrinových zirkoničitých MOFů s možnostmi beta-substitucí umožňujícími zavedení řady funkčních skupin.

Ukončené projekty:

Poskytovatel: Grantová agentura České republiky

Program: Standardní projekty

Trvání: 2019 - 2021

Pracoviště: Fakulta chemicko-technologická - Katedra obecné a anorganické chemie

Hlavní řešitel: Knotek Petr

Spoluřešitel SLCHL: Kutálek Petr, Černošková Eva

Cílem předloženého projektu je studie klíčových parametrů ovlivňujících přímý zápis laserem do skel s vysokým indexem lomu s ohledem na tvorbu difrakčních mřížek. Bude připravena sada binárních, ternárních chalkogenidových a oxidickým skel s vysokým indexem lomu. Materiály budou exponovány celou sadou světelných zdrojů a bude zjišťována prahová intenzita fotoindukované expanze, krystalizace, poškození a ablace. Získané útvary (mikro-čočky, -krátery, -linie) budou charakterizovány s ohledem na svoji hloubku, objem, zakřivení a stupeň změnychemických/strukturních/mechanických vlastností a budou identifikovány klíčové parametry pro přímý laserový zápis. Předpokládaným výstupem projektu je příprava periodické struktury pomocí přímého zápisu laserem do připravených skel s vysokým indexem lomu a potvrzeníjejich funkčnosti a stability.

Poskytovatel: Technologická agentura České republiky

Program: TH - Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON

Trvání: 2017 - 2020

Pracoviště: Fakulta chemicko-technologická, Společná laboratoř chemie pevných látek jako spoluřešitel  (Ludvík Beneš)

Hlavní řešitel: SYNPO a.s. (Kateřina Zetková, Kateřina Kopecká)

Výzkum a vývoj nové generace funkčně modifikovaných vrstevnatých nanočástic s cílenou chemickou modifikací. Cílem projektu bylo lepší zapracování nanočástic do polymerní matrice, zvýšení chemické stability a teploty tepelné deformace a vylepšení bariérových a mechanických vlastností připraveného nanokompozitu. Cílem chemické modifikace především bylo: (1) snížení hořlavosti s použitím modifikující složky na bázi bezhalogenových sloučenin fosforu a (2) zvýšení fotostability využitím UV absorbérů.

Poskytovatel: Grantová agentura České republiky

Trvání: 2017 - 2019

Pracoviště: Fakulta chemicko technologická, Společná laboratoř chemie pevných látek jako spoluřešitel  (Ludvík Beneš)

Hlavní řešitel: Ústav makromolekulární chemie, v.v.i. (Klára Melánová)

Hlavním cílem projektu byla příprava a charakterizace nanočástic vrstevnatých fosfonátů kovů a jejich použití pro přípravu mikrokompozitů a nanokompozitů s vodivými polymery.