Stránka je momentálně ve výstavbě, děkujeme za pochopení.
Pracoviště je vybaveno zařízením pro experimentální práce umožňující přípravu surovin pro nátěrové hmoty, ať se jedná o pojiva, pigmenty, inhibitory koroze či katalyzátory oxypolymeračních reakcí. Pracuje se jednak dle normovaných postupů, ale jsou vyvíjeny i vlastní postupy stanovení a syntézy.
Vliv katalyzátorů na průběh zasychání pojiv oxypolymeračním způsobem je sledován pomocí IČ a Ramanovy spektroskopie, sledováním povrchové tvrdosti zasychajících filmů v čase, pohybem hrotu na zasychajícím filmu, měřením povrchového lesku, stanovení hloubky vtisku břitu ve filmu, atd.
Viskozita a měření týkající se rheologie roztoků makromolekulárních pryskyřic, nátěrových hmot, pigmentovaných vodných suspenzí a dalších směsí je prováděno na různých typech viskozimetrů. Je stanovována minimální filmotvorná teplota (MFT), která je důležitá pro vodouředitelné polymerní disperze. Zasychání připravených nátěrů je hodnoceno na základě hodnocení povrchové tvrdosti filmů (kyvadlový přístroj dle Perzose a Koniga), stanovením doby zasychání hodnocením vtiskové stopy či pomocí jiných normovaných postupů z oboru NH.
Je prováděno objektivní měření barevnosti roztoků a pevných či práškových substrátů (jedná se o měření transmise a remise vzorků). Znamená to stanovení barevných charakteristik povrchů filmů. Posouzení „barvy“ pojiva, kapalných vzorků a podílů nátěrových hmot, je umožněno i vizuálně pomocí jodové stupnice. Jsou hodnoceny pojiva a lakařské pryskyřice z hlediska jejich základních vlastností, kam patří obsah netěkavých podílů, bod měknutí a četná specifická stanovení, kam lze zahrnout jodové číslo, číslo kyselosti, stanovení hydroxylového čísla, atd. Pro měření hustoty materiálů v pevném stavu jsou na pracovišti plynové autopyknometry.
Jsou hodnoceny vlastnosti povrchu různých substrátů, polymerů, práškových anorganických a organických pigmentů pomocí skenovací elektronové mikroskopie: pro analýzu povrchu je k dispozici rastrovací elektronový mikroskop s prvkovou analýzou EDX (Inca, Oxford). Vlastnosti povrchu jsou hodnoceny rovněž na optickém mikroskopu, je prováděna obrazová analýza ve VID-oblasti. Jsou sledovány vlastnosti povrchu polymerních filmů a materiálů pomocí AFM.
Na pracovišti jsou pro přípravu nátěrových hmot k dispozici dissolvery a perlové mlýny, vysokoobrátkové míchačky pro přípravu nízkoviskózních i vysokoviskózních suspenzí a rovněž ultrazvukový dispergátor. Ke klasickému hodnocení výsledků mletí a dispergace, tzv. jemnosti tření, slouží grindometry. K dalším charakteristikám povrchu polymerních filmů patří stanovení tloušťky filmu v suchém i mokrém stavu (DFT, WFT), lesk nátěrového filmu je hodnocen pomocí čísla lesku. Pracoviště disponuje zařízením na hodnocení vlastností nátěrových hmot a nátěrových filmů. Fyzikálně-mechanické vlastnosti filmů jsou hodnoceny z hlediska klasických lakařských vlastností pomocí základních testů mechanické odolnosti, je stanovována adhezní i kohezní složka nátěrů zjištěním odtrhové pevnosti, či mřížkové zkoušky. Na zkušebních substrátech jsou stanovovány mechanické vlastnosti filmů (odolnost hloubením, odolnost vůči ohybu, odolnost vůči úderu), je prováděna zkouška otěruvzdornosti nátěrů Jsou prováděny normované postupy hodnocení vlastností nátěrů, surovin i další postupy hodnocení vyvinuté na pracovišti ÚCHTML.
Na pracovišti jsou vyvíjeny formulace antikorozních nátěrů. Jsou zde syntetizovány nové antikorozní pigmenty a inhibitory koroze. K syntéze pigmentů slouží vysokoteplotní pece (trubková pec do 1400 C, pro syntézy v inertních atmosférách, vysokoteplotní pece do 1200 a 1600 C ve vzduchové atmosféře).
K hodnocení jejich účinnosti slouží normované korozní testy, které jsou prováděny ve zkušebních komorách s obsahem simulované korozní atmosféry. K dispozici je tzv. solná komora (tzv. solné testy NSS, CASS, AASS), komora s obsahem vodní páry a SO2 (tzv. Kesternichův test), komora s řízenou kondenzací vlhkosti, s povšechnou kondenzací vlhkosti. Zkoušky povětrnostní odolnosti vůči UV záření a simulovanému slunečnímu záření jsou prováděny v QUV panelech, je k dispozici Xenotest. Jsou prováděny zkoušky v řízeném klimatu vlhkosti a teploty (tzv. klimatizační komora). Dalšími testovacími zařízeními jsou lázně dle Machu na Schiffmana. Je možné provádět hodnocení speciálních forem korozního napadení nátěrů, jako je nitková koroze nebo blesková koroze. Hodnocení vlastností antikorozních nátěrů, účinnosti antikorozních pigmentů je umožněno elektrochemicky na potenciostatu.